AHİKA Coğrafi İşaret Bilgilendirme Toplantıları

Ahiler Kalkınma Ajansı’nın (AHİKA) sorumluluk alanında bulunan illerde (TR71 Bölgesi); kırsal kalkınmanın sağlanması, yöresel ürünlerin ve üreticilerin korunması ayrıca kültür turizmine sağladığı katkılar açısından oldukça önemli olan coğrafi işaret tescili konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla başlattığı projenin bilgilendirme toplantıları 26 Nisan 2019 Cuma günü tamamlandı.

Sırasıyla Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Aksaray’da gerçekleştirilen bilgilendirme toplantılarında Türk Patent ve Marka Kurumu Uzmanı İsmail Demir tarafından coğrafi işaretin tanımı, kullanım alanları, üreticilere sağladığı katkılar ve başvuru için izlenmesi gereken yöntem hakkında bilgi verildi. Daha sonra AHİKA uzmanları tarafından projenin amacı ve ilerleyen dönemlerde bölgemizde coğrafi işaret tescili için yapılacak işbirlikleri hakkında bir sunum gerçekleştirildi.

Kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları, üretici birlikleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı toplantılar soru-cevap etkinliği ile sona erdi.

Programın bir sonraki aşamasında beş ilde “Coğrafi İşaret Çalıştayları” düzenlenecektir. Önümüzde dönemde düzenlenmesi planlanan bu çalıştaylarda coğrafi işaret tescili gerçekleştirilecek ürünlerin seçimi bölge paydaşlarıyla birlikte yapılacaktır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.