Adana Coğrafi İşaret Bilgilendirme Çalıştayı

Adana'nın sahip olduğu değerlerin tanıtımını sağlamak ve Adana’da üretilen ürünleri markalaştırmak amacıyla düzenlenen "Coğrafi İşaret Bilgilendirme Çalıştayı", Vali Mahmut DEMİRTAŞ, Vali Yardımcısı Murat SÜZEN, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Remzi ÖZDOĞAN, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet DUYAR ve oda temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Çalıştayda bir konuşma gerçekleştiren Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet DUYAR coğrafi işaretlerin öneminin dünyada her geçen gün arttığını, tescille ürünlerin kalitesinin garanti altına alındığını ifade etti. DUYAR,  coğrafi işaret  konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın 2015 yılında tüm vali ve belediye başkanlarına yaptığını çağrı ile kamuoyunda bir farkındalık oluştuğunu, artan farkındalık sonucunda da 2018 yılında ülkemiz genelinde 87 adet tescil gerçekleştirildiğini ifade etti. Ayrıca bugün itibariyle coğrafi işaret tescil sayısının 426’ya ulaştığını 406 tane de işlemlerine devam edildiğini bildirdi. 

Vali DEMİRTAŞ ise yaptığı konuşmada Adana’nın sahip olduğu verimli tarım alanları sayesinde çok şey ürettiğini, bu çeşitliliğe rağmen coğrafi işaret tescilli sadece bir ürünün olduğunu belirtti. Vali DEMİRTAŞ, bir ürünün markasına, bir ürünün kalitesine o ürünün coğrafi işaretinin olup olmadığına hem iç piyasada hem de dış piyasada bakıldığını, bu toplantıda da coğrafi işaret alması gereken ürünlerin masaya yatırılacağını dile getirdi.

Çalıştay, Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanı Hakan KIZILTEPE'nin gerçekleştiridiği  sunumumun ardından yapılan çeşitli değerlendirme ve görüş alışverişiyle son buldu.

Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.