İstanbul Coğrafi İşaret Zirvesi (18.12.2019)

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) desteği ile Metro Türkiye'nin ev sahipliğinde, “2. İstanbul Coğrafi İşaret Zirvesi” düzenlendi.

Zirvede konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih KACIR, coğrafi işaretli ürünlerin çok güçlü olduğunu sadece isimleri duyulduğunda bile zihin ve damakta lezzet ve tadların hatırlandığını söyledi. KACIR, "Dolayısıyla bu gücün ekonomik değere dönüşmesi, Türkiye'nin ekonomik büyüme hikayesinde bir kaldıraç rolü üstlenmesi, ihracatımızı güçlendirmesi aslında çok mümkün. Türkiye'de son 15-20 yıllık dönemde coğrafi işaret ürünlerimizin sayısı arttı. 2002 yılında 38 coğrafi işaretli ürünümüz varken bugün 464 coğrafi işaretli ürünümüz var." şeklinde konuştu.

TÜRKPATENT 'in Avrupa Birliği Komisyonu ile birtakım iş birlikleri yapmakta olduğunu ve önümüzdeki dönemde bunları artırıyor olacaklarını belirten KACIR, "Avrupa Birliği'nde tescilli coğrafi işaretlerimizin de yakın gelecekte 35'e çıkmasını planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Coğrafi işaretler alanında son dönemde büyük bir atılım içerisindeyiz"

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN da "Coğrafi işaretler alanında son dönemde büyük bir atılım içerisindeyiz." diye konuştu. 

Son 3 yılda coğrafi işaret alanının çok fazla arttığını kaydeden ASAN, daha önce coğrafi işaret tescillerinin çok yüksek olduğunu ulusal gazetelere ilan vermenin 15-20 bin lira olan maliyetlerin tamamını kaldırdıklarını belirtti. ASAN, Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanlığı kurduklarının altını çizdi