Ticaret İl Müdürlüğü Personeline "Coğrafi İşaret" Eğitimi

“TÜRKPATENT ile Ticaret Bakanlığı arasında, coğrafi işaret ve geleneksel ürün adlarının korunması ve denetimiyle ilgili çalışmaların yürütülmesi amacıyla 28 Kasım 2018 tarihinde iş birliği protokolü imzalanmış olup bu kapsamda  Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ile TÜRKPATENT işbirliğinde  19– 21 Nisan 2019 tarihlerinde  81 il ticaret müdürü ve 400 personeline Antalya’da coğrafi işaret ve denetime yönelik eğitim verildi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai UÇARMAK, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet ERDAL ve TÜRKPATENT Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet DUYAR da söz konusu etkinliğe katılım sağladı.
   
Eğitimlerde coğrafi işaretli ürünlere ait tescil belgesinde belirtilen ürün özelliklerine sahip olmadığı halde bu tescil belgesine uygun olmayan ürünlerin isimlerinin kullanılarak üretim ve reklam yapılması yoluyla tüketicileri aldatan ve haksız rekabete neden olan firmaların sıkı şekilde denetlenmesi için gerekli olan mevzuat ve denetim konusunda bilgilendirme yapılmıştır.